aktualizováno: 17.07.2023 12:29:55 

KLUB RUČNÍHO PLETENÍ

topy a tílka
Upozornění: Naskenované obrázky v této sekci jsou určeny pouze pro studium a trénink ručního pletení. Není dovoleno je stahovat, kopírovat nebo jinde zveřejňovat. Pro zvětšení obrázků použijte lupu ve svém prohlížeči (viz časté dotazy)
Kliknutím na číslo zobrazíte návod:

Zástupce odkazů pro listování


 

Dámské letní tílko

Dámské letní tílko pletené v pruzích ze slabší letní příze

Velikost: 38/40 (horní objem 88 cm)

Potřeby:

 • 100 g příze hlavní barvy + 300 g ostatních odstínů. U samopruhujích přízí celkem 400 g. Při pletení jednobarevnými přízemi barvy střídáme v různě širokých pruzích. Na modelu je použita bavlněná příze 3 barev - šířka pruhů je 18 kruhových řad.  Při použití samopruhujících přízí získáme originální vzhled podle barevnosti použité příze
 • kruhové jehlice č. 2,5, krátké (ponožkové) jehlice č. 2,5 na pletení dutinky
 • 2 ks značkovače (plastový kroužek), lze použít i kousek kontrastní příze

Použité vzory a zkratky:

 • Lícový žerzej v kruhových řadách = všechny řady pleteme hladce
 • Pružný vzor 1/1 = střídáme 1 oka hladce a 1 oka obrace. Stále nad sebou.
 • Dutinka = 3 způsoby jak uplést dutinku: 
  • 1. způsob: na 4-5 ponožkových jehlicích: nahodíme potřebný počet ok, oka rozdělíme na 3 nabo 4 jehlice, řadu spojíme do kruhu a pleteme hladce v kruhových řadách
  • 2. způsob: na klasických jehlicích (rovných či kruhových) -  (videoukázka) Pro pletení dutinky nahodíme sudý počet ok. Řada 1: * 1 oko hladce, přízi přesuneme
  • dopředu jako pro pletení obrace, ale další oko jen sejmeme obrace (sejmout s přízí vedenou před prací), pak přízi vedeme zpět mezi jehlicemi dozadu. Od * opakujeme do konce řady. Poslední oko každé řady je oko sejmuté obrace. Tuto řadu stále opakujeme až do potřebné délky pleteniny. Uzavírací řada: 2 oka spl hl, 2 oka spl hl, první vzniklé oko přetáhneme přes druhé vzniklé oko. Takto pokračujeme do konce řady a uzavřeme všechna oka.
  • 3. způsob: na 2 krátkých (ponožkových) jehlicích: Nahozená oka pleteme hladce a posunujeme pleteninu od kraje jehlice ke druhému kraji (videoukázka)

Zkušební vzorek: 28 ok x 39 řad = 10x10 cm (pleteno lícovým žerzejem v kruhových řadách)

Postup práce:

Na kruhovou jehlici nahodíme přízí hlavní barvy 190 ok a spojíme do kruhové řady. Upleteme lem v kruhových řadách pružným vozrem 1/1 do výše 5 cm (tj. 20 kruh. řad).
V první řadě nad pružným lemem označíme plastovým značkovačem nebo kontrastní přízí 1. a 96. (tj. slovy: první a devadesátéšesté) oko kruhové řady. V těchto místech rozšiřujeme pleteninu o 11 x 2 oka v každé 7. kruhové řadě nabráním oka z příčné nitě střídavě před a za označenými oky. Přidaná oka upleteme hladce za zadní nit. Získáme celkem 212 ok. Ve výšce 23 cm (tj. 90 kruh. řad) nad lemem upleteme horní lem pružným vzorem 1/1. Ve výšce horního lemu 5 cm (tj. 20 kruh. řad) uzavřeme všechna oka najdenou.
Dokončení:
Vytvoříme 2 dutinková ramínka: Pro každé nahodíme 12 ok přízí hlavní barvy a jedním ze způsobů popsaných výše (Použité vzory / Dutinka) vytvoříme dutinku dlouhou 45 cm. Vzniklá ramínka našijeme na okraj tílka podle označení na nákresu. Nakonec zapošijeme všechny konečky přízí do rubu.

nákres poloviny zadního a poloviny předního dílu (rozměry v cm)

 

Rovný top s větším výstřihem vzadu

nahoru


 

Dívčí vesta s grafickým květinovým vzorem

a Lehká bavlněná halenka pletená lícovým a rubovým žerzejem.

nahoru


 

 

CZIN.eu Pridat.eu Seznam S-Rank

 

Follow