aktualizováno: 16.05.2019 08:32:31 

KLUB RUČNÍHO PLETENÍ

Matrix 2001 - Internetové stránky spisovatele, publicisty a badatele Jaroslava Chvátala

Zvonová sukně s klínky

Velikost: obvod pasu 64-68 cm
Potřeby:
400 g středně silné příze ,
jehlice č. 2,5
háček
zip délky cca 15 cm

 
(větší velikosti docílíme například při pletení silnější přízí na silnějších jehlicích)
Vroubkovaný vzor: Na líci i na rubu pleteme stále hladce
Lícový žerzej: Na líci pleteme hladce, na rubu obrace
Rubový žerzej: Na líci pleteme obrace, na rubu hladce
 
Zkušební vzorek: 30 ok a 40 řad = 10 x 10 cm.
Postup práce:
Zadní díl:
Začínáme od pasu na 102 ok a pleteme shora dolů.
Pro dvojitý lem upleteme 30 řad lícovým žerzejem, pak oka první řady spleteme s oky poslední řady tak, že oka první řady nabereme na pomocnou jehlici, lem přeložíme podélně v polovině a splétáme 1 oko pposlední řady s 1 okem první řady.
Dál pleteme rubovým žerzejem.
Na obou stranách dílu přidáváme v každé 6. řadě 1 oko a to tak, že 7. oko od obou postranních okrajů rozpleteme na 2 oka.
Upleteme 70 řad (na celk. 124 ok) a práci rozdělíme na 4 díly (každý díl =31 ok) a pleteme je odděleně.
Po obou stranách každého dílu přidáváme nyní 1 oko v každé 30. řadě rozpletením prvního oka za krajovým okem na 2 oka.
Upleteme od rozdělení 150-170 řad (každého dílu) a oka navlékneme na pomocné jehlice.
Přední díl:
Pleteme stejně jako zadní díl.
Zvonový dílek (klínek):
Pleteme zase shora dolů. Začneme na 4 oka a pleteme lícovým žerzejem. Na obou stranách dílu přidáváme v každé 8. řadě 1 oko rozpletením prvního oka za krajovým na 2 oka.
K dolnímu okraji upleteme stejný počet řad jako u předního a zadního dílu od rozdělení. 
Oka neuzavíráme, ale navlékneme je na pomocné jehlice.

Zvonových dílků upleteme celkem 6. 
Dokončení:
Zvonové dílky všijeme do předního a zadního dílu sukně a dopleteme 14 řad vroubkovaným vzorem přes celý dolní okraj sukně. Řadu uzavřeme. Sešijeme postranní švy.
Pro zapínání na levé straně ponecháme rozparek cca 15 cm od pasu dolů. Ten nejprve obháčkujeme krátkými sloupky, pak všijeme zip. Dvojitý pásek vystužíme širokou gumou nebo pasovkou.  Nakonec sukni lehce přežehlíme přes vlhké plátno.
Podle časopisu Dana č. 17, 1976, pro stroj i ruce, model č.284

 

Návody na ruční pletení, pleteme svetříky i čepičky pro děti i pro dospělé velikosti, pletené vzory a návody na pletení. Pletená čepice a k ní patří i pletený nákrčník nebo šála. Patří nezbytně k doplňkům našeho oblečení. Pletené svetry jsou ukázkou originální tvořivosti každé pletařky. Žádné dva pletené svetry nejsou stejné. Vždycky přidáváme do výrobku kousek naší vlastní kreativity. Pletařky, určitě mi dáte za pravdu, že kdo propadl zálibě v pletení, miluje všechno, co s ním souvisí... Okukovat nové příze v obchodech a na internetu, v trafice pokukovat po nových časopisech s pletením...a na Vánoce mít radost z knížky o pletení. Já jsem byla vděčná i za každý časopis o pletení, který mi někdo dal, takže už asi 15 let schovávám různé časopisy a brožury o pletení. Pletení je tvořivé a užitečné využití každé volné chvilky - u televize či při poslechu příjemné hudby. Také při cestování vlakem můžeme využít čas tvořením něčeho pleteného. Akdo tvoří, ten neboří :-)
Kyby všichni pletli nebo aspoň tvořili jiným způsobem, neměli by ani pomyšlení na boje, střílení, války a bomby. Je skvělé, že každá pletařka přidává kousek své energie pro lepší svět. 

Krabice se jimi plní a když mě občas popadne chuť si je prohlížet, říkám si, že je škoda je úplně odepsat jenom proto, že zrovna takové střihy pletenin už vůbec nefrčí ..

výměna odkazů: pletení-návodypletení-vzoryklubíčkovknittinbeautyháčkování-návodynápady-inspiracebarevné pleteníe-booky zdarmaobrazky okolo

TOPlist

 

CZIN.eu Pridat.eu Seznam S-Rank

 

Follow