aktualizováno: 16.05.2019 08:32:31 

KLUB RUČNÍHO PLETENÍ

Matrix 2001 - Internetové stránky spisovatele, publicisty a badatele Jaroslava Chvátala

Pánský šedobílý pulovr bez rukávů

Pánský pruhovaný pulovr

Velikost: 52
Spotřeba: 250 g šedé bavlněné silnější příze, 200 g bílé bavlněné příze,
jehlice č. 3 a4, kruhová jehlice č. 3.

Vzory:
1. pružný vzor 2/2 = 2 hladce, 2 obrace
2. copánkový vzor nad 12 oky = 1.,3.,5.,7.,11.,13.,15.,17.,19.,21.řada – 2 obr, 8 hl, 2 obr;
v sudých (rubových) řadách oka přeplétáme jak se jeví;
9. řada: 2 obr, 8 hl křížíme vlevo (tj. 4 oka převedeme na pom. jehl. před práci, 4 oka hladce, oka z pom. jehl. hladce), 2 obr; opakujeme 9. až 22. řadu
3. dírkový vzor = lícové i rubové řady pleteme dle rozkresu
4. lícový žerzej = líc hladce, rub obrace

Zkušební vzorek: 10×10 cm = 22 ok a 28 řad lícovým žerzejem.

Zadní díl začneme na 120 ok na jehl. č. 3 a šedou přízí vzorem 1. pleteme 19 řad vysoký lem. Ve 20. řadě
přidáme rozděleně 10 ok na celkových 130 ok. Pokračujeme na jehl. č. 4 šedou přízí, přičemž oka 1. řady nad lemem přeplétáme takto: 1 kraj. oko, (16 ok vzorem 4., 12 ok vzorem 2.) opakujeme 4x, řadu  končíme 16 oky vzorem 4. a kraj. okem. Pleteme do výše 16 řad. Poté následuje bílý pruh, v němž oka přeplétáme obdobně (tj. 1 kraj. oko, 16 ok vzorem 3., 12 ok vzorem 2.) 4x opakujeme, řadu končíme 16 oky vzorem 3. a 1 kraj. okem. Oka copánku křížíme v pravidelných rozestupech. Bílý pruh je vysoký 14 řad. Pruhy pravidelně střídáme až do celkové výšky 45 cm (tj. upleteme 4 šedé a 3 bílé pruhy), kdy oboustranně v každé druhé řadě jímáme pro průramky 1×3, 2×2, 3×1 oko. Pokračujeme rovně, pruhy střídáme stejně. V celkové výšce 63 cm uzavřeme pro výstřih 30 prostředních ok najednou a dál pleteme odděleně. Z obou stran výstřihu ještě uzavřeme v každé 2. řadě 1×2 a 1×1 oko. Opět pokračujeme rovně a oka náramenic uzavřeme (pro každou z nich 37 ok) v celkové výšce 66 cm najednou. Na díle je celkem 6 šedých a 5 bílých pruhů.

Přední díl pleteme stejně. Pouze v celkové výšce 45 cm (v 1. řadě 4. bílého pruhu) rozdělíme pleteninu
pro tvarování krčního výstřihu na dvě poloviny a každou pracujeme zvlášt. Pro krční výstřih ve tvaru V ubíráme střídavě v každé 2. a 4. řadě po jednom oku (18x). Pokračujeme 2 cm rovně a ve stejné výšce jako na zadním díle (tj. 66 cmod začátku) uzavřeme oka náramenic (opět pro každou z nich 37 ok) najednou.

Dokončení:
Sešijeme náramenice a boční švy. Pro lem krčního výstřihu nabereme 126 ok na kruhovou jehici a upleteme 1 řadu obrace a dále pokračujeme vzorem 1 tak, aby ve špici výstřihu vyůa 2 hladná oka.
Zde od 3. řady tvarujeme lem ubíráním na 4 středovými oky: 1 oko obrace pleteme hladce s následujícím
hladkým okem, druhé hladké oko sejmeme, další obr. oko upleteme hladce a sejmuté přes něj přetáhneme. Ubíráme v každé 2. řadě 4x, tj. celkem ubereme 8 ok. Po upletení 12. řady uzavřeme volně všechna oka lemu. Pro lem průramků nabereme na kruhovou jehlici 90 ok a upleteme 1 řadu obrace a 9 řad vzorem 1.

 

 

Návody na ruční pletení, pleteme svetříky i čepičky pro děti i pro dospělé velikosti, pletené vzory a návody na pletení. Pletená čepice a k ní patří i pletený nákrčník nebo šála. Patří nezbytně k doplňkům našeho oblečení. Pletené svetry jsou ukázkou originální tvořivosti každé pletařky. Žádné dva pletené svetry nejsou stejné. Vždycky přidáváme do výrobku kousek naší vlastní kreativity. Pletařky, určitě mi dáte za pravdu, že kdo propadl zálibě v pletení, miluje všechno, co s ním souvisí... Okukovat nové příze v obchodech a na internetu, v trafice pokukovat po nových časopisech s pletením...a na Vánoce mít radost z knížky o pletení. Já jsem byla vděčná i za každý časopis o pletení, který mi někdo dal, takže už asi 15 let schovávám různé časopisy a brožury o pletení. Pletení je tvořivé a užitečné využití každé volné chvilky - u televize či při poslechu příjemné hudby. Také při cestování vlakem můžeme využít čas tvořením něčeho pleteného. Akdo tvoří, ten neboří :-)
Kyby všichni pletli nebo aspoň tvořili jiným způsobem, neměli by ani pomyšlení na boje, střílení, války a bomby. Je skvělé, že každá pletařka přidává kousek své energie pro lepší svět. 

Krabice se jimi plní a když mě občas popadne chuť si je prohlížet, říkám si, že je škoda je úplně odepsat jenom proto, že zrovna takové střihy pletenin už vůbec nefrčí ..

výměna odkazů: pletení-návodypletení-vzoryklubíčkovknittinbeautyháčkování-návodynápady-inspiracebarevné pleteníe-booky zdarmaobrazky okolo

TOPlist

 

CZIN.eu Pridat.eu Seznam S-Rank

 

Follow